Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Jožeta Mihelčiča glede raziskovanja konjereje

Državni svet Republike Slovenije je na 43. seji 25. 1. 2011, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10), obravnaval vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča glede raziskovanja konjereje, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča in predlaga Statističnemu uradu Republike Slovenije, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča se glasijo:

  1. Zakaj Statistični urad  Republike Slovenije v redno Letno statistično raziskovanje živinoreje in posejanih površin v jesenski setvi, december 2011, na področju živinoreje ne obravnava tudi konjereje?
  2. Ali tako zastavljena raziskovalna naloga po mnenju Statističnega urada RS zagotavlja verodostojne podatke o živinoreji v RS, kljub temu, da ne  raziskuje konjereje niti po številu niti po namenu reje?
  3. Kaj je po mnenju Statističnega potrebno storiti, da bo v tako zastavljene raziskave s področja živinoreje v RS vključena tudi konjereja?

 

Obrazložitev:

S strani Statističnega urada RS je bilo 28. 11. 2011 poslano zaprosilo, seznam vprašanj in navodila Letno statistično raziskovanje živinoreje in posejanih površin v jesenski setvi, december 2011 in zloženka z enakim naslovom na približno 9000 družinskih kmetij, izbranih v raziskovani vzorec.

Vprašalnik vsebuje po štiri vprašanja s področja prašičereje in perutnine, po dve pa s področja ovčereje in kozjereje. Podatki o govedoreji bodo pridobljeni iz Centralnega registra govedi, o namenu reje govedi pa bodo povprašani le nekateri anketiranci.

Kljub večletnemu delu Centralni register kopitarjev (CRK) še vedno ni vzpostavljen, če že, pa so podatki iz poslanega izpisa registra za posamezne kmetije tako pomanjkljivi, da se postavlja vprašanje o njegovi verodostojnosti in uporabnosti. Navedena raziskava Statističnega urada RS pridobiva podatke predvsem o namenu reje, ki pa jih v CRK ni.

Zbiranje podatkov s področja živinoreje v Republiki Sloveniji, pri tem pa ne upoštevati podatkov s področja konjereje (v Sloveniji se redi preko 23000 konj na okrog 6000 kmetijah, ki so v veliki meri samo konjerejske ali drugače na cca. 10 % živinorejskih kmetijah) je še en dokaz več, da konjereja dejansko ni dovolj  priznana in je v odnosu do drugih panog živinoreje podrejena.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Statističnemu uradu Republike Slovenije, da vprašanja preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) nanje v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 43. seja Državnega sveta Republike Slovenije