Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zemljiški knjigi (ZZK-1C)

Državni svet Republike Slovenije je na 30. seji 13. 10. 2010, na podlagi druge alineje prvega odstavka 97. člena Ustave Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 33/91-I, 42/97, 66/2000, 24/03 in 69/04)  sprejel naslednje

M N E N J E

k Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zemljiški knjigi (ZZK-1C) - druga obravnava 

Državni svet predloga zakona ne podpira.

Državni svet podpira prizadevanja za uveljavitev sistemskih, informacijskih in programskih rešitev, potrebnih za celovito informatizacijo zemljiške knjige in s tem povezanih procesov, ki bodo z vidika poenotenja in pospešitve postopka po načelu urejanja na enem mestu prispevali k racionalizaciji.

V razpravi so državni svetniki poudarili, da novela zakona v 39. členu dodaja novi 125.a do 125.e člen. Obvezno elektronsko vlaganje pisanj opredeljuje 125.a člen in kot pooblaščenca predlagatelja predvideva notarja, odvetnika ali Državno pravobranilstvo.

Državni svet predlaga, da se tretja točka dodanega 125.a člena spremeni tako, da bo lahko zemljiškoknjižni predlog vložila tudi občina ali vsak, ki ima pravni interes. Državni svet poudarja, da so občine do sedaj same urejale in pripravljale predloge za vpis lastninskih in drugih pravic v zemljiško knjigo in so dolžne imeti evidenco svojih nepremičnin. Državni svet opozarja, da je v nekaterih občinah tudi več sto predlogov za vpis v zemljiško knjigo letno (npr. v občini Semič 900) in da sedaj veljavni zakon v določbi 128. člena vsakemu, ki ima pravni interes, omogoča vložitev zemljiškoknjižnega predloga.

Državni svetniki so opozorili, da lokalne skupnosti ne razpolagajo s finančnimi sredstvi, potrebnimi za pripravo predlogov vpisov v zemljiško knjigo s strani notarjev oz. odvetnikov in podpirajo stališče Združenja občin Slovenije.

Ponovno bi kazalo razmisliti, morebiti v prehodnem obdobju, o pisnih vlaganjih zemljiškoknjižnih predlogov saj novela določa, da je pisni zemljiškoknjižni zahtevek dovoljen samo, če ga zemljiškoknjižno sodišče prejme po drugem odstavku 133. člena Zakona o zemljiški knjigi do vključno 14. novembra 2010 ter ostalih postopkih, opredeljenih v prehodnih in končnih določbah.  

Državni svet nasprotuje prenosu hrambe zemljiškoknjižnih listin s sodišč na notarje.

Državni svet je v razpravi izpostavil, da za ne vpis v zemljiško knjigo ni predvidenih sankcij in so tudi zato ponekod zemljiškoknjižne zadeve neurejene. V skladu z novelo naj bi notar, oseba javnega zaupanja in varuh reda,  poskrbel za ažurnost in natančnost postopka po sklenitvi posla.

Državni svet opozarja, da naj bi bili po predlogu tehnični in drugi organizacijski pogoji za uvedbo novih informacijskih rešitev zagotovljeni 1. oktobra 2010 zato se zastavlja  vprašanje o realnosti roka 15. november 2010, ko se bodo po predlogu začele uporabljati nove informacijske rešitve za poslovanje z zemljiškoknjižnimi predlogi udeležencev postopka in sodišča.

Predlagatelj se je zavezal, da bo v zakonodajnem postopku z amandmaji v največji možni meri upošteval tako pripombe Združenja občin Slovenije in mnenje Državnega sveta.

     * * *

Za poročevalca je bil določen državni svetnik Bogomir Vnučec.

Povezane vsebine
document 30. seja Državnega sveta Republike Slovenije