Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje Mateja Arčona glede spremembe statusa gledališča SNG Nova Gorica

Državni svet Republike Slovenije je na 5. seji, dne 19. 3. 2008, v skladu z 41. členom Poslovnika Državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04, 18/05 in 86/07) obravnaval vprašanje državnega svetnika Mateja Arčona glede spremembe statusa gledališča SNG Nova Gorica in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Ur. l. RS, št. 100/05 - uradno prečiščeno besedilo) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika Mateja Arčona in predlaga Ministrstvu za kulturo, da vprašanje preuči in nanj odgovori.

Vprašanje državnega svetnika Mateja Arčona se glasi:

V Predlogu zakona o prenosu nalog v pristojnost pokrajin (prvi odstavek 398. člena), ki ga je Državnemu zboru Republike Slovenije predložila Vlada Republike Slovenije, se je nepričakovano (v prvih osnutkih tega ni bilo) pojavila določba o prenosu ustanoviteljskih pravic države v Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica na pokrajino. Ministra za kulturo, dr. Vaska Simonitija sprašujem, iz katerih razlogov in po katerih kriterijih se je vlada odločila prenesti ustanoviteljske pravice na pokrajino in SNG Nova Gorica odvzeti status gledališča nacionalnega pomena?

Obrazložitev:

Zaradi velikega pomena in umetniških dosežkov Primorskega dramskega gledališča se je za prenos ustanoviteljskih pravic na državo prvi zavzel Rudi Šeligo, takratni minister za kulturo. Prenos ustanoviteljskih pravic je bil izvršen v letu 2004 in odtlej je SNG Nova Gorica eno od treh slovenskih gledališč nacionalnega pomena, skupaj z SNG Drama Ljubljana in SNG Maribor.

SNG Nova Gorica je s svojim poslanstvom in nivojem umetniškega ustvarjanja opravičilo vlogo gledališča nacionalnega pomena. Deluje ob meji, kjer se srečujeta italijanski in slovenski kulturni prostor. S svojimi predstavami se obrača tudi k zamejski publiki in aktivno sodeluje s slovenskimi gledališči onkraj meje. Plod sodelovanja s Stalnim slovenskim gledališčem v Trstu je tudi letošnji skupni abonma v Gorici. SNG Nova Gorica pomaga vzdrževati gledališko igro ter slovenski jezik številnim dramskim društvom v zamejstvu. Prizadeva si približati gledališko igro najmlajšim (Goriški vrtiljak). Posebej plodno je sodelovanje z mladinskimi gledališkimi skupinami. Amaterski mladinski oder bo tako prav v tem tednu imel svojo premiero.

SNG Nova Gorica vseskozi dosega vrhunske rezultate na nacionalnih in mednarodnih tekmovanjih, je vsakoletni udeleženec Borštnikovih srečanj, že dve zapored sezoni je dobitnik glavne nagrade na Dnevih komedije v Celju (žlahtna komedija po izboru publike in žirije z dvema predstavama, ne samo z eno!) ter žlahtnega komedijanta (Iztok Mlakar).

Ob povedanem se zdi predlagana sprememba nerazumljiva in do vseh, ki delujejo v SNG Nova Gorica, celo žaljiva.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za kulturo, da vprašanje preuči in v skladu s 96. členom Poslovnika Državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04, 18/05 in 86/07) nanj v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 5. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Ministrstva za kulturo na vprašanje državnega svetnika Mateja Arčona glede spremembe statusa gledališča SNG Nova Gorica