Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Poročilu o izvajanju Resolucije o Nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za leto 2010

Državni svet Republike Slovenije je na 45. seji 11. 4. 2012, na podlagi druge alineje prvega odstavka 97. člena Ustave Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 33/91-I, 42/97, 66/2000, 24/03, 69/04 in 68/06)  sprejel naslednje

M N E N J E

k Poročilu o izvajanju Resolucije o Nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za leto 2010

Državni svet se je seznanil s Poročilom.

Državni svet ugotavlja, da Poročilo o izvajanju resolucije o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranju kriminalitete za leto 2010 sledi temeljnemu cilju resolucije, ki je v usmeritvi naporov državnih institucij in civilne družbe v ustvarjanje okoliščin, ki bodo prebivalcev Republike Slovenije zagotovile prebivanje in delo v varnem okolju ter jim omogočile kakovostno življenje. Poročilo odraža aktivnosti v konkretnih strategijah in programih, z določenimi nosilci in sodelujočimi, roki za izvedbo ter določenimi kazalniki za merjenje uspešnosti. Državni svet ugotavlja, da so bili v večini uresničeni cilji in projekti za leto 2010.

V skladu s sistemskimi priporočili Europola o kriminalistični obveščevalni dejavnosti je bil v letu 2010 ustanovljen Center za kriminalistično obveščevalno dejavnost. Tako so se okrepile kadrovske in tehnične zmogljivosti operativne kriminalistične obveščevalne analitike. Istega leta je bil v okviru Uprave kriminalistične policije ustanovljen Nacionalni preiskovalni urad, ki pomeni odziv na nove zahtevnejše oblike kriminalitete, in sicer s spremembo načina dela za uspešnejše odkrivanje in pregon. Zaradi kakovostne uporabe pridobljenih operativnih informacij ter usklajenega usmerjanja policijskih enot je bilo opravljenih 10 kriminalističnih operacij, več hišnih preiskav in kazenskih ovadb ter 18 preiskav kriminalnih združb.

Z reorganizacijo policije 2010 se je število policijskih uprav v Republiki Sloveniji zmanjšalo iz 11 na 8. Državni svet Republike Slovenije se je na 32. seji 8. 12. 2010 ob obravnavi problematike seznanil s takrat načrtovano ukinitvijo policijskih uprav Slovenj Gradec, Postojna in Krško in sprejel sklepe in stališča, ki so bili posredovani Vladi Republike Slovenije, Ministrstvu za notranje zadeve in Generalni policijski upravi. Ukinitvi policijskih uprav Slovenj Gradec, Postojna in Krško so nasprotovale lokalne skupnosti. V zvezi z ukinitvijo policijskih uprav je bilo zagotovljeno, da se število operativnega kadra na terenu ni zmanjšalo.

Državni svet je izpostavil vlogo lokalnih skupnosti pri zagotavljanju varnosti in predvsem ukrepov v smeri zmanjševanja kriminalitete. Svetovanje in preventivni ukrepi so ključnega pomena za dvig varnosti v lokalnih skupnostih. V tem smislu je sodelovanje policijske uprave z lokalno skupnostjo neprecenljive vrednosti.

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o državni upravi in Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o Vladi Republike Slovenije določata organizacijo ministrstev in državne uprave ter njihovih delovnih področij in pristojnosti. V smislu določb obeh novel zakona kaže v prihodnje opredeliti konkretne probleme, vključno z vzroki in rešitvami ter s konkretno določenimi cilji. V tem smislu kaže nadgraditi področje dela, ki ga opredeljuje Resolucija o Nacionalnem program preprečevanja in zatiranja kriminalitete.

* * *

Za poročevalca je bil določen državni svetnik Bogomir Vnučec.

Povezane vsebine
document 45. seja Državnega sveta Republike Slovenije