Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Odgovor Vlade Republike Slovenije na vprašanje državnega svetnika mag. Dušana Semoliča glede lastništva Zdravilišča Rimske Toplice

Datum : 12. 3. 2009
Prejeto: 13. 3. 2009

Državni svetnik mag. Dušan Semolič sprašuje Vlado Republike Slovenije ali bo Zdravilišče Rimske Toplice vrnila državljanom Republike Slovenije, da postane skupno dobro za ohranjanje zdravja vseh državljanov Republike Slovenije. Sprašuje tudi kakšno je stališče Vlade Republike Slovenije do sklepa o odprodaji kompleksa Zdravilišča Rimske Toplice z močno podcenjeno vrednostjo, ki ga je v prejšnjem mandatu sprejela Vlada Republike Slovenije na svoji 49. redni seji, 17. novembra 2005.

Iz obsežne dokumentacije, ki obstaja o tej zadevi je razvidno, da je bilo vprašanje že večkrat zastavljeno s strani civilne iniciative, ko je le-ta nasprotovala vladnim odločitvam. Odločitve v zvezi s projektom so sprejemale različne vlade, ki so tudi že odgovarjale na podobna poslanska vprašanja. V zadevi je bila vložena kazenska ovadba, ki pa je bila zavržena.

Pri svetniškem vprašanju se izhaja predpostavke, da so bile Rimske Terme prodane kar ne ustreza dejanskemu stanju. Vlada Republike Slovenije je na 43. seji dne 6.10.2005 sprejela sklep, da se najemno razmerje med Republiko Slovenijo in MRC - Medicinsko rehabilitacijskim centrom d.o.o. preoblikuje tako, da država s kompleksom Rimskih Toplic, opredeljenim v najemni pogodbi, kot stvarnim vložkom vstopi v družbo MRC. Za pripravo družbeniške delničarske pogodbe je Vlada Republike Slovenije imenovala medresorsko delovno skupino, ki je pogodbo uskladila in takratni minister dr. Ivan Žagar jo je podpisal dne 13.3.2006. Služba Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko je, v skladu z določili Zakona o gospodarskih družbah, naročila ponovno oceno stvarnega vložka Republike Slovenije nakar je stekel prenos stvarnega vložka v last družbe Rimske Terme v skladu z družbeniško delničarsko pogodbo.

Vlada Republike Slovenije je dne 17.11.2005 sprejela sklep s katerim je pooblastila Kapitalsko družbo pokojninskega in invalidskega zavarovanja  za zastopanje interesov Republike Slovenije na skupščinah delničarjev družbe Rimske Terme. Kapitalska družba je tudi prva vodila nadzorni svet družbe in ima 18,19-odstotni lastniški delež. Republika Slovenija ima v družbi Rimske Terme 6,41-odstotni lastniški delež. Ostali lastniki so Unior, NLB, Nova KBM, Triglav in Mobitel. Z družbeniško pogodbo je predviden tudi vstop izbranega izvajalca gradbenih del v družbo.

Projekt Rimske Terme zajema adaptacijo Sofijinega dvora, Zdraviliškega doma, dveh vil ter novogradnjo rehabilitacijsko zdraviliškega dela s konferenčnim centrom in nadomestno gradnjo vile. Gre za zahteven projekt, kjer se adaptacije izvajajo na starih objektih, ki niso bili zgrajeni po danes zahtevanih standardih in ki so od osamosvojitve Slovenije propadali. Realizacija projekta je trenutno nekje na pol poti. Sofijin dvor je končan, opremljen in ima uporabno dovoljenje. Zdraviliški dom je končan in čaka na pridobitev uporabnega dovoljenja. Med gradnjo je prišlo do zdrsa zemlje, kar je zahtevalo delno preprojektiranje osrednjega povezovalnega objekta in ustrezno sanacijo zemljine. Projekti za pridobitev gradbenega dovoljenja za osrednji - povezovalni objekt so pridobljeni, sanacija zdrsa in umestitev betonske grede je v zaključni fazi. Skupaj je bilo do sedaj vloženih 16,4 milijona evrov sredstev, investitor pa išče bančne vire za nadaljevanje izgradnje zdravilišča.

V sofinanciranje investicije se je vključilo tudi Ministrstvo za gospodarstvo, ki je odobrilo sredstva v okviru javnih razpisov za sofinanciranje turistične infrastrukture:

  • Rimske Terme - 1. faza - Sofijin Dvor in Zdraviliški dom (odobrenih 2086.463 evrov, izplačanih 1.767.670,38 evrov),
  • Rimske Terme - nastanitvene zmogljivosti II faza (odobrenih 1.081.594 evrov) in
  • Rimske Terme - Wellness center (odobrenih 4.000.000 evrov).

Vlada Republike Slovenije prepoznava projekt obnove Rimskih Term kot nacionalno pomemben projekt, ki mu je odobrila tudi nepovratna sredstva, s čemer so izražena tudi njena prizadevanja za čim prejšnjo obnovo projekta.

Glede na navedeno zaenkrat ne vidimo razloga, da bi dvomili v pravilnost doslej sprejetih odločitev, še posebej, ker je investicija v Rimske Terme v teku in je v tem trenutku realizacija projekta že tako ali tako pod velikimi pritiski zaradi finančne krize. Ob tem ugotavljamo, da gre pri obnovi zdravilišča Rimske Toplice za izredno široko in kompleksno problematiko, ki se je reševala v več poskusih in skozi daljše časovno obdobje. Tudi njena celovita revizija bi zahtevala daljše časovno obdobje. Dokumentacijo proučujemo, zbiramo informacije in če bomo našli dovolj osnov za revizijo posameznih ravnanj, bomo primerno ukrepali.

Glede zastavljenega vprašanje ali bo Vlada Republike Slovenije Zdravilišče Rimske Toplice vrnila državljanom, da bodo postale skupno dobro za obnovo, ohranjanje in razvoj zdravja je potrebno upoštevati zgoraj opisano dejansko stanje, ki ni več tako, da bi bila Republika Slovenija lastnica nepremičnin v zdravilišču. Država je sedaj lastnica kapitalske naložbe in kakršno koli razpolaganje s to naložbo bo moralo potekati v skladu z Zakonom o javnih financah.

mag. Milan Martin CVIKL
GENERALNI SEKRETAR

 

Povezane vsebine
document Vprašanji mag. Dušana Semoliča glede lastništva Zdravilišča Rimske Toplice