Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Predlogu za razrešitev problematike izvajanja pripravništva na področju socialnega varstva

Državni svet Republike Slovenije je na 15. seji 22. 4. 2009, na podlagi druge alineje prvega odstavka 97. člena Ustave Republike Slovenije (Ur. l. RS, št. 33/91-I, 42/97, 66/2000, 24/03 in 69/04)  sprejel naslednje

M N E N J E

k Predlogu za razrešitev problematike izvajanja pripravništva na področju socialnega varstva

Državni svet na podlagi seznanitve s pripombami Socialne zbornice Slovenije ter predstavnikov študentov in strokovnih delavcev Fakultete za socialno delo ugotavlja, da gre za dolgoletno problematiko, katere bistvo se kaže v neurejenem financiranju pripravniških mest, vrednotenju dela za mentorje in s tem povezanim opravljanjem strokovnega izpita za socialne delavce, ki je tudi predpogoj za njihovo zaposlitev.

69. člen Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 3/2007, UPB-2, v nadaljevanju: ZSV) namreč določa, da lahko socialnovarstvene storitve opravljajo strokovni delavci in strokovni sodelavci, ki so končali višjo ali visoko šolo, ki izobražuje za socialno delo, in so opravili pripravništvo ter strokovni izpit na področju socialnega varstva. Hkrati ZSV v 77. členu določa, da Socialna zbornica Slovenije v okviru javnih pooblastil določa pogoje in način opravljanja pripravništva in spremlja pripravništvo ter nadzoruje izvajanje pripravništva po splošnem aktu iz 71. člena istega zakona in da določa pogoje in način opravljanja strokovnega izpita ter organizira in izvaja preverjanje znanja za pridobitev strokovnega izpita na področju socialnega varstva.

Državni svet pri tem ugotavlja, da je Socialna zbornica Slovenije s sprejemom Pravilnika o pripravništvu na področju socialnega varstva (Uradni list RS, št. 128/04) ustrezno uredila področje pripravništva, ki poleg strokovnega izpita za diplomante s področja socialnega varstva predstavlja osnovni pogoj pred pričetkom samostojnega strokovnega dela.

Kljub obstoječim zakonskim določilom pa imajo diplomanti s področja socialnega varstva zelo omejene možnosti sklepanja pogodbe o zaposlitvi za pripravniško delovno mesto, saj organizacije s področja socialnega varstva nimajo zagotovljenih finančnih sredstev za zaposlovanje pripravnikov. Socialna zbornica Slovenije tako ocenjuje, da na letni ravni na sklenitev pogodbe o zaposlitvi pripravnika čaka od 100  do 200 diplomantov s področja socialnega varstva. Dejansko pa po zadnjih podatkih  Socialne zbornice Slovenije pripravništvo v letošnjem letu opravlja zgolj 10 pripravnikov.

Državni svet ugotavlja, da je področje pripravništva na področju vzgoje in izobraževanja veliko bolj učinkovito urejeno, zato bi tudi na področju socialnega varstva veljalo razmišljati o podobni ureditvi.

Državni svet podpira pripombe in predloge predstavnikov študentov Fakultete za socialno delo, ki se ob vstopu na trg dela soočajo z nezavidljivo situacijo. Državni svet se zato strinja  z njihovim predlogom Ministrstvu za finance, da naj slednje v skladu s 140. členom Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/02, 79/06, 46/07 in 103/07), ki se nanaša na plačilo pripravnika, institucijam na področju socialnega varstva zagotovi zadostna finančna sredstva za sklepanje pogodb o zaposlitvi pripravnikov. Prav tako bi bilo potrebno v 69. členu ZSV natančneje definirati možna področja dela za strokovne delavce po ZSV, ki se v osnovi niso izobraževali za socialno delo in so velikokrat usposobljeni zgolj za delo na nekem specifičnem področju socialnega varstva, ne pa za celovito delo s skupnostjo, skupinami, družinami in posamezniki.

V primeru, da se pripravništvo na področju socialnega varstva ne more ustrezno urediti tako s finančnega kot kadrovskega vidika, pa predstavniki študentov predlagajo ukinitev zahteve po opravljanju pripravništva, čeprav pri tem opozarjajo, da to ni ne v njihovem ne družbenem interesu, saj gre pri pripravništvu in strokovnem izpitu za uvajanje v aplikativna praktična znanja, ki diplomantom koristijo pri samostojnem strokovnem delu. Državni svet se strinja, da ukinitev pogoja pripravništva ni smiselna rešitev, temveč je potrebno za razrešitev problematike najti ustrezne zakonske in podzakonske rešitve.

Državni svet zato podpira predloge Socialne zbornice Slovenije za spremembe in dopolnitve Pravilnika o pripravništvu na področju socialnega varstva ter ZSV, s katerimi so ministrstvo prvič seznanili že pred dvema letoma. 

Kot rešitev se predlaga dopolnitev ZSV, ki bi Socialni zbornici omogočila enkrat letno objaviti razpis pripravniških delovnih mest, in ki bi, s hkratnimi spremembami in dopolnitvami Pravilnika o pripravništvu na področju socialnega varstva, določila tudi primerna izhodišča (določitev natančnih pogojev in postopka) za izvedbo razpisa pripravniških mest na področju socialnega varstva in uredila na proračunskih sredstvih temelječ sistem financiranja rednih pripravništev za diplomante, ki ustrezajo zahtevani izobrazbi v 69. členu ZSV in iščejo prvo zaposlitev.

Državni svet ugotavlja, da se Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve zaveda problematike izvajanja pripravništva in da je izrazilo podporo ponovnem odpiranju le-te. V zadnjih letih naj bi na tem področju zaradi neurejenih razmer, katerih temelj so nezagotovljena finančna sredstva iz proračuna, ministrstvo v sodelovanju z ostalimi zainteresiranimi iskalo predvsem začasne rešitve - zaposlovanje preko javnih del, volonterskega pripravništva, ki sta ga tako Služba Vlade RS za zakonodajo ter Inšpektorat RS za delo na tem področju ocenila kot način urejanja problematike brez ustrezne pravne podlage. Prav tako neuspel poizkus je bilo tudi razmišljanje o financiranju s sredstvi Evropskega socialnega sklada. Pri tem je potrebno poudariti, da nobeden od teh načinov ne predstavlja trajnejše rešitve, ki bi se jo po mnenju ministrstva lahko doseglo zgolj z novelo Zakona o socialnem varstvu, kar naj bi bila ena od prioritet ministrstva v letošnjem letu.

Državni svet kljub pripravljenosti Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve za sodelovanje zainteresiranih akterjev pri pripravi novega zakona na področju socialnega varstva opozarja, da bo zakon sicer res lahko razrešil problematiko na dolg rok in sistemsko, kljub temu pa bi bilo potrebno ukrepati že sedaj in sicer na operativni ravni in na kadrovskem področju, kjer tudi sicer prihaja do težav. Že pred morebitnim sprejemom novega zakona na področju socialnega varstva bi bilo torej potrebno poiskati stabilen vir financiranja, ki bi diplomantom s področja socialnega varstva omogočil izvajanje pripravništva, opravljanje strokovnega izpita in posledično olajšal njihovo vključevanje na trg dela.

Državni svet predlaga, da naj Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v dveh mesecih pripravi ukrepe, ki bodo sanirali nevzdržno stanje glede predpisanega pripravništva socialnih delavcev.

Povezane vsebine
document 15. seja Državnega sveta Republike Slovenije