Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Jožeta Ilca glede nadzora visokih plač v javnem sektorju

Državni svet Republike Slovenije je na 20. seji, dne 17. 3. 2004, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) obravnaval vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca glede nadzora visokih plač v javnem sektorju ter na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur.l. RS, št. 44/92) sprejel naslednji

S K L E P:

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca in predlaga Ministrstvu za notranje zadeve, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca se glasijo:

  1. Kakšen je sploh nadzor nad plačami v javnem sektorju in kakšni ukrepi se izvajajo?
  2. Kako je mogoče, da ima direktor regionalnega Zavoda za zdravstveno varstvo še enkrat večjo plačo kot direktor največje zdravstvene ustanove v Sloveniji UKC Ljubljana?
  3. Kako je mogoče, da je plača rektorja univerze po višini le 42 % plače, ki jo prejema direktor Centra za permanentno izobraževanje?
  4. Na kakšni osnovi je najvišja plača v RTV Sloveniji preko 2.000.000,00 sit bruto, če je ta zavod stalno v izgubi?
  5. Po kakšnih merilih najvišje dohodke prejemajo ravno v ZD in drugih zdravstvenih organizacijah, če stalno primanjkuje denarja za zdravstvo in je ZZZS stalno v deficitu?

O b r a z l o ž i t e v:

Časnik "Nedelo" je v svoji izdaji dne 29.2.2004, št.9, objavil najvišje plače vodilnih v javnem sektorju za december 2003. Navedeni so bruto zneski v tolarjih. Plače znašajo od 1,003.120,00 sit do 3,194.134,00 sit. Zanimivo je, da so plače v najpomembnejših ustanovah kot npr. Univerza v Ljubljani ali UKC Ljubljana nižje od ostalih manjših regionalnih ustreznih zavodov. Kje so tukaj merila in osnova za taka izplačila? Javni sektor porablja vendar proračunski denar, za katerega morajo veljati vnaprej določena merila. Dejavnosti, ki poslujejo z izgubo pa nikakor niso upravičene do visokih plač, saj je to samo ustvarjanje izgube. Nesprejemljivo je, da znašata plači predsednika Vlade RS in predsednika RS približno 1,400.000,00 sit bruto, predstojniki raznih zavodov, ki so ravno tako proračunske institucije pa dobijo še enkrat več.

Tako stanje kaže bolj na nered kot na sistemsko ureditev plač v javnem sektorju.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za notranje zadeve, da vprašanja preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št.44/93, 14/99 in 2/04) nanje odgovori v roku 30 dni.
Povezane vsebine
document 20. seja Državnega sveta Republike Slovenije