Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanji Petra Požuna glede dolgotrajne oskrbe

Državni svet Republike Slovenije je na 12. seji 10. 12. 2008, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08) obravnaval vprašanji državnega svetnika Petra Požuna glede dolgotrajne oskrbe in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanji državnega svetnika Petra Požuna in predlaga Vladi Republike Slovenije, Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve ter Ministrstvu za  zdravje, da vprašanji preučijo in nanju odgovorijo.

Vprašanji državnega svetnika Petra Požuna se glasita:

  1. Kdaj bo medresorsko usklajena verzija predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi bil že pripravljen, dana v javno razpravo in koliko časa bo imela zainteresirana javnost na voljo za obravnavo in dajanje pripomb?
  2. Kdaj bo predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo na svoji seji obravnavala Vlada Republike Slovenije in ga vložila v zakonodajni postopek?

O b r a z l o ž i t e v :

Podlage za sprejem posebnega zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo ima Republika Slovenija jasno zapisane v svojih resolucijah s področja socialnega in zdravstvenega varstva (Resolucija o nacionalnem planu zdravstvenega varstva 2008-2013, Resolucija o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2006 - 2010 in Strategija varstva starejših do leta 2010). Zapisani cilji in strategije govorijo o uvedbi enovitega sistema dolgotrajne oskrbe s povezanimi zdravstvenimi in socialnimi storitvami za vse starostne skupine, ki potrebujejo oskrbo, o dolgotrajni oskrbi kot delu javne skrbi za solidarno sožitje generacij in kakovostno staranje ter o nujnosti razvoja dolgotrajne oskrbe v okviru neakutne bolnišnične obravnave v sistemu zdravstvenega varstva.

Področje dolgotrajne oskrbe je vsesplošno družbeno vprašanje, ki se dotika vsakega posameznika, v okviru javnih politik pa tako področij socialnega in zdravstvenega varstva kot tudi vzdržnosti javnih financ. Zato je razumljivo, da mora biti predlog zakona predmet intenzivnega medresorskega usklajevanja. Ni pa sprejemljivo, da ti postopki trajajo tako dolgo in skoraj v  tajnosti.

Nastajanje končne verzije predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo traja že več kot 2 leti, predlog zakona pa še vedno ni dokončno predstavljen javnosti in ji dan v ponovno razpravo. Prva verzija predloga zakona je bila sicer dana v javno razpravo 29. avgusta 2006, pripombe nanjo pa so se na Ministrstvu za zdravje sprejemale do 28. septembra 2006. Vprašanje je torej, kaj se je dogajalo v času od takrat do danes in ali bi se lahko postopki usklajevanja izvedli tudi hitreje.

Državni svet je v zadnjih letih organiziral množico posvetov s področja socialnega varstva in varstva starejših, na katerih je bilo vedno znova izpostavljeno vprašanje sprejema Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. Tudi predstavniki Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter Ministrstva za zdravje so na teh posvetih poudarjali zavedanje o pomenu sprejema tega zakona za reševanje cele množice vprašanj s področja socialnega in zdravstvenega varstva, a predlog zakona kljub temu še ni bil uvrščen na dnevni red sej Vlade Republike Slovenije.

Na posvetu z naslovom "Sistemske spremembe na področju institucionalnega varstva starejših", ki je potekal v Državnem svetu 23. oktobra 2008, je bila ob ponovni omembi problematike podana informacija s strani Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, da je medresorsko usklajen predlog zakona pripravljen že od avgusta. Če je temu tako, bi bilo prav, da se predlog zakona čim prej ponudi v ponovno javno obravnavo, v kateri naj se predstavnikom civilne družbe in zainteresirane javnosti omogoči podajanje pripomb na predlagane zakonske rešitve.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije, Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve ter Ministrstvu za zdravje, da vprašanji preučijo in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08) nanju v roku 30 dni odgovorijo.

Povezane vsebine
document 12. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Vlade RS na vprašanji državnega svetnika Petra Požuna glede dolgotrajne oskrbe