Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Draga Ščernjaviča v zvezi z negospodarnim in zaskrbljujočim delovanjem uprave Vzajemne, d.v.z. v škodo zavarovancev

Državni svet Republike Slovenije je na 42. seji 7. 12. 2011, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) obravnaval vprašanja državnega svetnika Draga Ščernjaviča v zvezi z negospodarnim in zaskrbljujočim delovanjem uprave Vzajemne, d.v.z. v škodo zavarovancev, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

 

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja državnega svetnika Draga Ščernjaviča in predlaga Ministrstvu za zdravje, Ministrstvu za finance in Agenciji za zavarovalni nadzor, da vprašanja preučijo in nanje odgovorijo.

Vprašanja državnega svetnika Draga Ščernjaviča se glasijo:

  1. Zakaj izredna uprava Vzajemne ni izvedla revizij medijsko izpostavljenih projektov oz. poslov (projekt Solventnost II – Adacta, poslovanje s Percepcijo, projekt Oltra, Drugo mnenje – Matt, naložbe v Luksemburške sklade…) ter zakaj je izredna uprava Vzajemne v odgovoru z dne 2. 4. 2010 zavajala Državni svet RS, češ da ravno te posle revidira? Iz članka Nekateri posli Vzajemne v reviziji, drugi ne (Delo, 3. 8. 2011) je jasno razvidno, da se predhodno navedenih poslov ni revidiralo. Ali bosta nadzorni svet in uprava Vzajemne zahtevala izvedbo revizij vseh predhodno naštetih projektov oz. poslov in ali bosta ukrepala zoper g. Dušana Kidriča, ki je Državnemu svetu podal neresnične informacije, se v odgovoru zgovarjal na poslovno skrivnost  ter nato ni dovolil izvedbe revizij predhodno naštetih poslov? Za posle z Adacto pa je Adacti celo izdal pisno izjavo, da je svoje obveznosti korektno izpolnila in da je z Adacto sklenil celo pogodbo o vzdrževanju ter da ta izjava predstavlja poslovno skrivnost Vzajemne. Ali je uprava Vzajemne revidirala porabo finančnih sredstev zavarovalnice za oglaševanje na spletnem portalu Požareport, ki je objavljal (verjetno po naročilu) žaljive in neresnične članke o vseh, ki so kakorkoli opozorili oz. nasprotovali nepravilnostim in neracionalnostim Vzajemne (npr. o Mateji Kožuh Novak in ZDUS, o dr. Tomažu Slivniku, ki je opozarjal na nepravilnosti in omrežje okoli projekta Solventnost II, vpletenost direktorja AZN dr. Mihaela Permana, doc. Aleša Ahčana z Ekonomske fakultete...)? Ali je uprava Vzajemne poslovno sodelovala s Požareportom tudi v letu 2011 in kaj je bil vzrok sodelovanja?
  2. Zakaj dr. Mihael Perman kljub opozorilom mednarodno priznanega zavarovalniškega strokovnjaka dr. Tomaža Slivnika o nepravilnostih na projektu Solventnost II (npr. elektronsko sporočilo dr. Tomaža Slivnika poslano dr. Mihaelu Permanu dne 29. 1. 2008) ni ukrepal in zahteval revizije poslovanja Vzajemne ter tako preprečil nastajanje škode zavarovancem? Zakaj je Agencija za zavarovalni nadzor po izteku mandata izredni upravi Vzajemne ponovno imenovala za predsednika redne uprave g. Dušana Kidriča in članico uprave ga. Ireno Kos (prej uslužbenko AZN)?  Zakaj Agencija za zavarovalni nadzor skriva odločbo o izredni upravi Vzajemne? Zakaj je dr. Mihael Perman želel preprečiti razrešitev g. Dušana Kidriča z mesta člana uprave v začetku meseca julija 2011? Kako je Agencija za zavarovalni nadzor ukrepala zoper nekdanjega nadzornika Vzajemne g. Ivana Sepaherja, ki je na sodišču leta 2010 preklical izjave, ki jih je podal kot član nadzornega sveta Vzajemne dr. Mihaelu Permanu leta 2009? Odločba o izredni upravi Vzajemne naj bi temeljila predvsem na njegovih neresničnih izjavah. Kako Agencija za zavarovalni nadzor komentira članka »Perman naj bi bil eden od osumljenih v kriminalistični preiskavi Vzajemne« (Dnevnik, 14. 6. 2011) in »Mihael Perman želi preprečiti razrešitev Dušana Kidriča na čelu Vzajemne« (Dnevnik, 5. 7. 2011)? Kako komentira Mihael Perman podelitev licence Adacti za zavarovalniško posredništvo (članek: »Adacta: najprej delajo IT za Triglav, nato ustanovijo zavarovalno posredništvo« (Finance, 26. 5. 2011))? Ali namerava dr. Mihael Perman glede na predhodno opisana dogajanja odstopiti z mesta predsednika senata Agencije za zavarovalni nadzor in kdaj?
  3. G. Dušan Kidrič je na TV oddaji Tarča (december 2010) zatrjeval, da njegova plača znaša 10.000 EUR in da ni visoka. Iz podatkov, objavljenih v Poslovnem poročilu Vzajemne za leto 2010, je razvidno, da je Dušan Kidrič v letu 2010 od Vzajemne prejel 136.485 EUR, kar znaša v povprečju več kot 12.000 EUR/mesec.  Prav tako je g. Kidrič zavajal zavarovance Vzajemne glede nakupa službenih avtomobilov Vzajemne. Ali je Uprava Vzajemne pod vodstvom ga. Milojke Kolar ovrednotila potencialno škodo oz. ali in kdaj bo vložila odškodninsko tožbo zoper nekdanjega predsednika uprave Vzajemne g. Dušana Kidriča zaradi njegovega arogantnega obnašanja na TV oddaji Tarča (december 2010)?
  4. Ali je Uprava Vzajemne pod vodstvom ga. Milojke Kolar revidirala negospodarno oglaševanje Vzajemne konec leta 2010, ko naj bi Vzajemna v dveh mesecih po javno dostopnih podatkih za oglaševanje namenila kar preko 700.000 EUR, kljub temu pa izgubljala zavarovance? Ali je uprava Vzajemne vložila odškodninske tožbe zoper g. Dušana Kidriča in direktorja sektorja za trženje g. Branka Krašovca (ki ga je izredna uprava zaposlila sredi leta 2010) zaradi slabih rezultatov poslovanja Vzajemne? Zakaj je g. Dušan Kidrič na vodstvena mesta zaposloval bivše svetovalce g. Boštjana Avra (npr. na mesto direktorja Poslovne enote Ljubljana g. Tevža Korenta, ki je svetoval g. Boštjanu Avru na spornem projektu Oltra)? Ali je katera od izrednih/ rednih uprav pod vodstvom g. Dušana Kidriča in ga. Milojke Kolar dala pisno soglasje (in kdaj) pomočnici direktorja sektorja za trženje - Gostinčar Mia – da je istočasno z zaposlitvijo na zavarovalnici hkrati zastopnica podjetja Eterra Aktiengesellschaft iz Liechtensteina (»Mia Gostinčar – vstopna točka za zaposlitev v Vzajemni«, Dnevnik 18. 3. 2011)? Kakšno stališče zavzema sedanja uprava zavarovalnice pri zaposlovanju vodstvenih zaposlenih, ki so istočasno vpeti v podjetja v Liechtensteinu oz. finančnih oazah?
  5. Zakaj ga. Milojka Kolar kot članica takratne uprave Vzajemne marca 2011 ni preprečila predsedniku tedanje uprave g. Dušanu Kidriču podpisa domnevno sporne izjave Adacti, da je družba ADACTA, d.o.o., svoje obveznosti do Vzajemne opravila korektno, da je izredna uprava Vzajemne z Adacto podpisala vzdrževalno pogodbo?  Zakaj je g. Dušan Kidrič predmetno izjavo Adacti označil kot poslovno skrivnost Vzajemne? Kaj je želel s tem prekriti?
  6. Zakaj je uprava Vzajemne po razrešitvi g. Dušana Kidriča z mesta predsednika uprave Vzajemne dne 7. 7.2011 izplačala g. Dušanu Kidriču odpravnino in ga povrhu tega še zaposlila za polovični delovni čas z osnovno plačo v višini 3200 EUR/mesec? Na katerih področjih dela razrešeni predsednik uprave Vzajemne in katere konkretne izdelke je naredil kot pomočnik uprave v obdobju od meseca julija 2011? Kdo je podpisal  pogodbo o zaposlitvi za pomočnika uprave z Dušanom Kidričem? Kdo je Dušanu Kidriču odobril izplačilo odpravnine ob razrešitvi z mesta predsednika uprave?
  7. Kdo je kljub krivdnemu odpoklicu g. Boštjana Avra z mesta predsednika uprave Vzajemne le-temu ob odhodu z Vzajemne odobril izplačilo odpravnine? Kdo je podpisal pogodbo o zaposlitvi z g. Igorjem Jarcem za pomočnika uprave, po kateri mu je bila izplačana odpravnina v višini 44.000 EUR? Ali je bila oz. bo proti podpisniku pogodbe vložena odškodninska tožba? Kdo je odobril izplačilo odpravnine?
  8. Uprava Vzajemne naj pojasni, kolikšna je bila vrednost poslovnih prostorov Vzajemne v TPC City Maribor pred prenovo, kdo je naročal oz. odobril prenovo poslovnih prostorov v letu 2011, koliko je stala celotna prenova poslovnih prostorov in kakšna je sedanja vrednost omenjenih prenovljenih poslovnih prostorov.      

Obrazložitev:

Državni svet RS je dne 9. 12. 2009 postavil izredni upravi Vzajemne (predsedniku Dušanu Kidriču, članici Ireni Kos), Agenciji za zavarovalni nadzor (ki je imenovala izredno uprave Vzajemne in takrat opravljala funkcijo nadzornega sveta), Ministrstvu za finance in Ministrstvu za zdravje vprašanja glede revizije spornih poslov in projektov takratnega predsednika uprave Boštjana Avra, npr.: projekt Solventnost II (izvajalec Adacta); Percepcija (lastnik podjetja, s katerim naj bi Vzajemna poslovala od leta 2005, je sin od bivšega člana nadzornega sveta Ivana Sepaherja, proti kateremu naj bi bile po navedbah medijev vložene tudi kazenske ovadbe zaradi domnevnega ponarejanja podpisov na pooblastilih za skupščino Vzajemne). Ivan Sepaher je kot član nadzornega sveta podal dr. Mihaelu Permanu neresnične izjave, ki jih je kasneje na sodišču preklical in se javno opravičil. Tudi na podlagi teh neresničnih izjav je dr. Mihael Perman oz. AZN imenoval izredno upravo Vzajemne; projekta Oltra (več milijonska načrtovana naložba v nepremičnino na obali); Drugo mnenje (izvajalec Matt); naložbe v Luksemburške sklade itd. Vprašanja Državnega sveta so se nanašala tudi na smotrnost in potrebnost sodelovanj Vzajemne s Pristopom, Modro celico, Požareportom, ki jih uprava Dušana Kidriča prav tako ni revidirala...

Iz odgovora predsednika izredne uprave Vzajemne Dušana Kidriča na postavljena vprašanja o problematiki v družbi Vzajemna d.v.z. z dne 2. 4. 2010 je razvidno, da je Dušan Kidrič takrat Državnemu svetu podal neresnične oz. zavajajoče odgovore, da Vzajemna izvaja revizije predhodno naštetih poslov. To potrjuje tudi Poročilo o delu interne revizije za leto 2010, ki ga je aprila 2011 podpisala takratna revizorka Marina Vuk, odobrila pa uprava Vzajemne pod vodstvom Dušana Kidriča, in iz katerega je razvidno, da izredna uprava ni odredila izvedbe revizij poslov z Adacto, Percepcijo, Pristopom, Modro celico, Požareportom, Akropolo (projekt Oltra), Matt (Drugo mnenje) in številnih drugih. Uprava pod vodstvom Dušana Kidriča kljub opozorilom medijev ter pisnim zagotovilom, da revidirajo omenjene posle, teh revizij ni opravila.

Izredna oz. redna uprava Vzajemne naj bi po pisanju medijev sprejemala določene neracionalne odločitve. Tako je Vzajemna konec leta 2010, samo v dveh mesecih po javno dostopnih in objavljenih podatkih za oglaševanje namenila kar okrog 700.000 EUR, kljub temu pa izgubljala zavarovance. Nekateri zaposleni Vzajemne, ki so z upravo naročali oglaševanje, naj bi bili po poročanji medijev celo zastopniki družb v finančnih oazah, kot je primer pomočnice direktorja sektorja za trženje Mie Gostinčar – da je istočasno z zaposlitvijo na zavarovalnici zastopnica podjetja Eterra Aktiengesellschaft iz Liechtensteina (»Mia Gostinčar – vstopna točka za zaposlitev v Vzajemni«, Dnevnik 18. 3. 2011). Prav tako naj bi Dušan Kidrič po pisanju medijev zaposlil na vodstveno delovno mesto (direktorja Poslovne enote Ljubljana) Tevža Korenta, ki je Boštjanu Avru kot zunanji svetovalec po svetovalni pogodbi svetoval pri spornem projektu Oltra. Predsednik uprave g. Dušan Kidrič se je po mnenju medijev v javnosti neprimerno in arogantno obnašal (TV Oddaja Tarča, december 2010), kar naj bi sprožilo nezadovoljstvo zavarovancev Vzajemne in medijev ter naj bi škodilo ugledu in poslovanju Vzajemne. Dušan Kidrič je dne 24. 3. 2011 kot predsednik uprave Vzajemne celo podpisal izjavo v zvezi s poslovanjem z družbo ADACTA, d.o.o., ki naj bi jo družba ADACTA potrebovala za sodišče, in sicer da so svoje obveznosti opravili korektno in da je z njimi podpisal vzdrževalno pogodbo. Izjavo je označil kot poslovno skrivnost Vzajemne.
 
Po navedbah medijev (npr. »Bodo Vzajemni slabitve naložb požrle dobiček?«, Finance, 14. 10. 2011)) naj bi uprava Vzajemna pod vodstvom Milojke Kolar v TPC City Maribor za prenovo poslovalnice v TPC City Maribor brez prenove sanitarij in kuhinje (70 m2) porabilo približno 100 tisoč EUR. Investicijo naj bi projektiralo podjetje P&A Torkar, ki naj bi sodelovalo tudi z družbo partnerja predsednice uprave Milojke Kolar. Za ta sredstva je možno v Mariboru že kupiti poslovne prostore.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za zdravje, Ministrstvu za finance in Agenciji za zavarovalni nadzor, da vprašanja preučijo in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) nanje v roku 30 dni odgovorijo.

Povezane vsebine
document 42. seja Državnega sveta Republike Slovenije