Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Poročilu o delovanju Sveta za varstvo okolja Republike Slovenije in okoljskih problemih v letu 2004

Državni svet Republike Slovenije je na 33. seji, dne 18. 5. 2005, na podlagi prvega odstavka 55. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92) sprejel naslednje


M N E N J E

k Poročilu o delovanju Sveta za varstvo okolja Republike Slovenije in okoljskih problemih v letu 2004


Državni svet pozitivno ocenjuje Poročilo o delovanju Sveta za varstvo okolja Republike Slovenije in okoljskih problemih v letu 2004, ki ga je Svet za varstvo okolja Republike Slovenije predložil v obravnavo državnemu zboru na podlagi 151. člena zakona o varstvu okolja.

Državni svet ugotavlja, da sprejeti strateški dokumenti in zakonski ter podzakonski akti ne upoštevajo v zadostni meri probleme in opozorila, ki izhajajo iz predmetnega poročila, zato predlaga vladi in državnemu zboru, da v okviru njihovih dopolnitev in sprememb upoštevata opozorila Sveta za varstvo okolja Republike Slovenije ter zaradi potrebe po zagotovitvi sonaravnega uravnoteženega razvoja Slovenije zavzameta bolj aktiven odnos do izpostavljenih problemov.

Državni svet se strinja z ugotovitvami Sveta za varstvo okolja RS, da je za razvojni preboj koristno čim prejšnje oblikovanje ustreznih programskih osnov in projektov ter načrtno usposabljanje strokovnjakov na področjih, ki bodo omogočila ta razvojni preboj, vendar ob tem opozarja, da je naš kadrovski potencial omejen in še ta se ne odloča za vede, ki so ključnega pomena za razvojni preboj naše družbe. Državni svet zato poudarja, da je treba slediti opozorilom Sveta za varstvo okolja RS in dvigniti okoljsko zavest ter poudariti pomen izobraževanja mladih na področju ohranjanja in obnavljanja narave in družbe in tudi izkoristiti potencial mladih v smeri razvojnega preboja, saj je tudi od tega odvisna kvaliteta človekovega življenja.

Državni svet opozarja, da je v slovenskem prostoru križišče V. in X. vseevropskega cestnega koridorja, ki ima lahko pozitivne učinke na gospodarski razvoj, vendar povečevanje obsega cestnega tovornega prometa in neučinkovitost preusmerjanja prometnih tokov na železniški podsistem povzročata prekomerne okoljske obremenitve. Zato državni svet predlaga vladi, da čim prej sprejme ustrezne ukrepe za preusmeritev tovornega prometa na železnice.

Državni svet opozarja, da morajo kmetje s pristopom Slovenije v EU in s tem sprejetjem evropskega sobivanja obdelovati kmetijske površine v skladu z evropskimi okoljskimi standardi. Ker so kmetje zaradi pridobivanja sredstev evropskih strukturnih skladov zavezani k sonaravni kmetijski dejavnosti in sanaciji okolja, se bo po mnenju državnega sveta kvaliteta obdelovalnih površin izboljšala, vendar se stanje tal in podtalnice zaradi preteklih dejanj največjih onesnaževalcev kmetijskih površin ne bo izboljšalo kmalu in v takem obsegu, kot bi si želeli.

Za Slovenijo je značilna sorazmerno dobro ohranjena narava, vendar pa je lahko razmeroma majhno slovensko ozemlje ogroženo tudi zaradi neracionalne rabe prostora, ki prinaša s seboj vrsto problemov. Med drugim ima razpršena poselitev negativen vpliv na stanje podtalnice in s tem glavnega vodnega vira v Sloveniji, povzroča večje stroške komunalne infrastrukture, izgubljajo se najboljša kmetijska zemljišča in posledično površine za pridelovanje hrane. Po mnenju državnega sveta je naloga države, da z vodenjem in izvajanjem okolju prijazne politike na vseh področjih ustvarja pogoje za trajnostno sonaravni razvoj naše družbe, ki je v pogojih globalizacije bistvenega pomena.

* * *

Za poročevalca je bil določen državni svetnik Darko Fras.

Povezane vsebine
document 33. seja Državnega sveta Republike Slovenije