Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje Jožeta Ilca glede mejnega režima na reki Muri med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško

Državni svet Republike Slovenije je na 28. seji, dne 22. 12. 2004, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) obravnaval vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca glede mejnega režima na reki Muri med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca in predlaga Ministrstvu za zunanje zadeve in Ministrstvu za notranje zadeve, da vprašanja preučita in nanje odgovorita.

Vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca se glasijo:

  1. Kakšen je mejni režim na reki Muri med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško?
  2. Ali resnično hrvaški policisti prihajajo na levi breg reke Mure in tam legitimirajo državljane Republike Slovenije in jim izrekajo kazni?
  3. Na kakšni osnovi temeljijo zgoraj navedena ravnanja?
  4. Kako deluje slovenska policija na istem področju in ali slovenska policija tudi občasno kontrolira desni breg reke Mure, ki naj bi po katastrskih podatkih pripadal Republiki Sloveniji?

Obrazložitev:

V zadnjem času so se pojavile v medijih pritožbe članov Ribiške družine Lendava. Ribiči pojasnjujejo, da jim pripada ribolov na levem bregu reke Mure. Hrvaški policisti in hrvaški ribiški inšpektorji prihajajo na levi breg Mure, legitimirajo slovenske ribiče in jih kaznujejo. Pri tem se sklicujejo na kataster, ki naj bi na nekaterih predelih določal levi breg Mure kot hrvaško ozemlje. Zanimivo je, da isti kataster podeljuje določena ozemlja desnega brega Republiki Sloveniji, vendar tam slovenski policisti ne izvajajo nobenega nadzora.

Nenavadno je, da slovenski organi ostajajo pasivni, medtem ko hrvaški policisti posegajo v slovensko ozemlje. Kje je tukaj slovenska suverenost in pristojnost slovenskih organov? Hrvaški organi se pri merilih, katero ozemlje pripada posamezni državi, sklicujejo na zemljiški kataster, medtem ko ne upoštevajo katastra kot merila ozemeljske pripadnosti vsaki državi v Piranskem zalivu.

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za zunanje zadeve in Ministrstvu za notranje zadeve, da vprašanja preučita in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) nanje v roku 30 dni odgovorita.

Povezane vsebine
document 28. seja Državnega sveta Republike Slovenije