Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje dr. Zoltana Jana v zvezi z razrešitvijo problematike presežnih delavcev v carinskih posredništvih

Državni svet Republike Slovenije je na 13. seji, dne 12. 11. 2003, v skladu s 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št. 44/93, 14/99) obravnaval vprašanje državnega svetnika dr. Zoltana Jana v zvezi z razrešitvijo problematike presežnih delavcev v carinskih posredništvih ter na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur.l. RS, št. 44/92) sprejel naslednji

S K L E P:

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika dr. Zoltana Jana in predlaga Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, Ministrstvu za gospodarstvo, Ministrstvu za finance, Ministrstvu za promet, Službi Vlade Republike Slovenije za strukturno politiko in regionalni razvoj, da vprašanje proučijo in nanj odgovorijo.

Vprašanje državnega svetnika dr. Zoltana Jana se glasi:

Kakšne ukrepe in aktivnosti je sprejela Vlada Republike Slovenije in posamezna zgoraj našteta ministrstva v zvezi z razreševanjem problematike presežnih delavcev v carinskih posredništvih?

Obrazložitev:

V sredo, 5. novembra 2003 sem v Državnem svetu Republike Slovenije organiziral srečanje, na katerem je bil predstavljen predlog zakona o zagotavljanju pravic delavcem, ki jim grozi, da bodo zaradi vstopa Slovenije v Evropsko unijo izgubili delo. S sprejemom takšnega zakona bi se razrešila socialna problematika približno 2000 osebam, ki bodo izgubile delo v gospodarskih družbah, ki se ukvarjajo z dejavnostjo carinskega posredništva. V zvezi s tem bodo še posebno prizadeta obmejna območja, ki mejijo na Italijo, Avstrijo in Madžarsko.

Sestanka so se udeležili poleg avtorja predlaganega zakona tudi župani najbolj prizadetih občin, predstavniki GZ, sekcije špediterjev ter predstavniki Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, Ministrstva za gospodarstvo in Ministrstva za notranje zadeve ter drugi.

Na sestanku je bilo pojasnjeno, da so bili v zvezi s to problematiko že opravljeni razgovori z dr. Janezom Potočnikom ter dr. Vlado Dimovskim in da so bili 17. aprila 2003 na sestanku v Sežani dogovorjeni nekateri zaključki (glej prilogo), da pa se o konkretnih razrešitvah in aktivnostih v zvezi z navedenim Vlada Republike Slovenije še ni opredelila. Trenutno nobeno ministrstvo ne želi sprejeti novih konkretnih obveznosti pri razreševanju nastale situacije, ki je nastala zaradi novih razmer zaradi politike Republike Slovenije, ker za takšne programe niso zagotovljeni finančni viri. Vlada in MInistrstvo za notranje zadeve sta sprejela vrsto ukrepov, s katerimi so bili zaščiteni državni uslužbenci v enakem položaju, delavci, zaposleni v privatnem sektorju pa niso bili deležni ustrezne pozornosti, čeprav je njihov položaj primerljiv s prvimi, v marsičem pa je celo bistveno slabši. Večinoma so zaposleni v majhnih privatnih podjetjih, ki jim ne bodo mogla zagotoviti tistih materialnih pravic, ki so predvidene v zakonih in objektivnih predpisih.

V razpravi je bilo poudarjeno, da bo po 1. 5. 2003 ostalo brez dela okrog 2000 oseb. Večinoma so to ženske s srednjo izobrazbo, stare od 40 do 45 let, ki so težko zaposlitve. Na podlagi konkretnih podatkov naj bi Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve skupaj z delodajalci pričelo s programom izobraževanja in prekvalifikacij delavcev, ki pa bo po sedanjih predpisih le deloma omogočil razrešitev teh problemov. Za večino delavce še ni opredeljenih možnosti za zagotovitev njihove socialne varnosti.

Ugotovljeno je bilo, da so v Italiji podoben problem razrešili s sprejemom zakona, na podlagi katerega se je točno definiralo, kako rešiti odvečne delavce v gospodarskih subjektih carinskega posredništva. Predvsem so tem delavcem zagotovili prednost pri novih zaposlitvah v državnih službah.

Ker gre ob reševanju socialne varnosti 2000-im osebam tudi za občutljivo problematiko obmejnih območij, ki je dolgoročno povezana z utrjevanjem slovenskega geografskega in nacionalnega prostora, je potrebno to problematiko poglobljeno proučiti. Zato prosimo Vlado Republike Slovenije, da od navedenih ministrstev čim prej pridobi mnenja, kaj so v tem pogledu konkretno že storila in kaj načrtujejo storiti do 1. 5. 2003. Želimo dobiti tudi konkreten odgovor Vlade Republike Slovenije v zvezi s tem vprašanjem.

Državni svet Republike Slovenije bo nadaljeval z aktivnostjo, da se predlagani zakon vsebinsko dopolni in vloži v zakonodajni postopek ter čimprej sprejme v državnem zboru.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, Ministrstvo za gospodarstvo, Ministrstvo za finance, Ministrstvo za promet, Služba Vlade RS za strukturno politiko in regionalni razvoj, da vprašanje proučijo in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št. 44/93, 14/99) nanj odgovorijo v roku 30 dni.

Povezane vsebine
document 13. seja Državnega sveta Republike Slovenije