Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Zahteva Jožeta Mihelčiča za dopolnitev odgovora Ministrstva za kulturo Republike Slovenije v zvezi s problematiko financiranja regionalnih televizijskih programov

Državni svet Republike Slovenije je na 21. seji 9. 12. 2009, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval zahtevo državnega svetnika Jožeta Mihelčiča za dopolnitev odgovora Ministrstva za kulturo Republike Slovenije v zvezi s problematiko financiranja regionalnih televizijskih programov, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira zahtevo Jožeta Mihelčiča za dopolnitev odgovora in predlaga Ministrstvu za kulturo, da vprašanja ponovno preuči in na njih odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča se glasijo:

  1. Ali je Ministrstvo za kulturo v letu 2009 v rednem letnem javnem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin in v skladu s 4.a členom Zakona o medijih namenilo za sofinanciranje in razvijanje programskih vsebin radijskih in televizijskih programov s statusom lokalnega, regionalnega, študentskega oziroma nepridobitnega radijskega in televizijskega programa,  3% zneska prispevka za programe RTV Slovenija, ki je bil zbran v preteklem letu?
  2. Zakaj so bili po objavljenem javnem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2009 med upravičence do razpisanih sredstev vključene tudi pravne in fizične osebe, ki so registrirane za produkcijo avdiovizualnih del oziroma radijskih programov- neodvisni producenti in to ne glede na dejstvo, da so bila razpisana sredstva za 15 % nižja kot v letu 2008?
  3. Ali ne bi veljalo razmisliti tudi o uvedbi sistemskega oziroma konstantnega in vnaprej znanega vira delnega sofinanciranja regionalnih televizijskih programov, tudi v luči prihodnjega obveznega oddajanja v digitalni radiodifuzni tehniki?

Obrazložitev:

V odgovoru Ministrstva za kulturo št. 615-2/2009/43 z dne 19.11.2009 na prvo zelo konkretno vprašanje je navedeno, da je bila višina razpisanih sredstev primerljiva s 3 % zneska prispevka za programe RTV Slovenija, ki je bil zbran v letu 2008. Odgovor je dvoumen in dopušča različne razlage, zaradi česar predlagam, da ga pristojno ministrstvo konkretno dopolni.

V drugem vprašanju je izpostavljena naknadna uvrstitev pravnih in fizičnih oseb, ki so registrirane za produkcijo avdiovizualnih del oziroma radijskih programov (v nadaljevanju: neodvisni producenti), med upravičence za pridobitev sredstev iz rednega letnega javnega projektnega razpisa za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu (JPR16-MV-2009). Opozoriti želim na to, da je bil v Ur.l. RS, št. 28/09 dne 10.04.2009 objavljen Redni letni javni razpis za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2009 (JPR16-MV-2009), v katerem so bil upravičeni prijavitelji na razpis "izdajatelji tiskanih medijev, izdajatelji radijskih in televizijskih programov in izdajatelji elektronskih publikacij s sedežem v Republiki Sloveniji, ki so na dan prijave na razpis vpisani v razvid medijev pri Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije, razen izjem, navedenih v nadaljevanju razpisa". S popravkom istega razpisa z dne 17.04.2009 (Ur.l. RS, št. 30/2009) pa se je krog upravičenih predlagateljev razširil z neodvisnimi producenti. Zakaj je do takega popravka prišlo? Že naslov razpisa govori o sredstvih za sofinanciranje programskih vsebin medijev, 1. odstavek 2. člena Zakona  o medijih natančno opredeljuje medije in med zakonsko opredeljenimi mediji ni moč najti neodvisnih producentov. Zato obstaja velika verjetnost netransparentnega financiranja, saj so na podlagi takega načina regionalnim programom zmanjšana pričakovana in potrebna sredstva, in sicer za programe, ki jih redno oddajajo, na drugi strani pa obstaja  možnost dodatnega financiranja nekaterih, lahko izbranih televizij preko neodvisnih producentov in za posamezne oddaje, na podlagi nezavezujočih izjav o programski volji in neopredeljenem nezavezujočem roku za dokončanje projekta. Prepričan sem, da so navedena dejstva in dvomi v zakonitost celotnega postopka vredni dodatnega pojasnila.

Na podlagi težav in negotovosti, v katerih so se znašle nekatere regionalne televizijske postaje, in prihajajočih obveznosti, ki so jim naložene poleg vsega, tudi  z novimi tehnologijami (digitalizacija), pričakujem konkretnejši odgovor tudi na tretje vprašanje glede možnosti sistemskega financiranja regionalnih televizijskih programov v prihodnje,  predvsem v povezavi s predvidenimi spremembami Zakona o medijih.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za kulturo, da vprašanja ponovno preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) na njih v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 21. seja Državnega sveta Republike Slovenije