Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Draga Bahuna v zvezi z uresničevanjem Lizbonske strategije - reforme trga dela v Evropi

Državni svet Republike Slovenije je na 20. seji, dne 17.3.2004, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) obravnaval vprašanja državnega svetnika Draga Bahuna v zvezi z uresničevanjem Lizbonske strategije - reforme trga dela v Evropi ter na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur.l. RS, št.44/92) sprejel naslednji

S K L E P:

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanja državnega svetnika Draga Bahuna in predlaga Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, da vprašanja prouči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Draga Bahuna se glasijo:

  1. Kako smo v Sloveniji pripravljeni na uresničevanje Lizbonske strategije glede novih fleksibilnih oblik zaposlovanja upoštevajoč fleksibilnost in prilagodljivost delovnega časa, delo na domu, nove standarde delovnih mest in podobno?
  2. Na kakšen način bo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve izvajalo prosti pretok delovne sile po 1. maju 2004 in ali so delodajalci in sindikati na to pripravljeni?
  3. Na kakšen način bomo razreševali vprašanja strukturne prezaposlenosti v posameznih panogah slovenske industrije (tekstilna, usnjarsko-predelovalna, obutvena itd.) glede na programe aktivne politike zaposlovanja?
  4. Na kakšen način bomo razreševali vprašanja zaposlovanja "rizičnih" skupin, kot so invalidne osebe, starejše osebe, nizko kvalificirani brezposelni, dolgoročno brezposelni, Romi, itd.?
  5. Kakšne naloge bo pri uresničevanju programov aktivne politike zaposlovanja, po vstopu Slovenije v EU, opravljal Zavod RS za zaposlovanje?

O b r a z l o ž i t e v:

Lizbonski evropski svet je marca 2000 postavil reformo trga dela v Evropi s ciljem povečati zaposlenost in ustvariti nova delovna mesta ter tako povečati socialno pravičnost med državljani.

Minister Dimovski je na seji državnega sveta, 21. januarja 2004, v Novem mestu sicer predstavil pripravljenost Vlade Republike Slovenije, da skozi programe aktivne politike zaposlovanja prispeva k večji zaposlenosti in izboljšanju socialnih razmer v naši družbi, vendar pri tem ni bil dovolj konkreten.

Izhajajoč iz neugodne makroekonomske situacije pri nas, kjer zaostajamo z gospodarsko rastjo in imamo nižjo rast zaposlovanja kot smo jo napovedali, ugotavljam, da delovna mesta pri nas hitreje ugašajo kot nastajajo nova, lahko pa pričakujemo, da se bo z vstopom Slovenije v EU situacija še poslabšala.

Ocenjujem, da se Vlada Republike Slovenije premalo zaveda, da znamo z vstopom Slovenije v Evropsko unijo izgubiti najboljše visoko kvalificirane kadre tako, da bomo na eni strani soočeni s primanjkljajem delovne sile in na drugi strani bodo številne brezposelne osebe brez potrebnih znanj in kvalifikacij, ki jih ne bo možno v prehodnem obdobju priučiti oziroma prekvalificirati in zaposliti.

Z vstopom Slovenije v Evropsko unijo se spreminjajo naloge in vloga Zavoda za zaposlovanje Republike Slovenije, zato me zanima kakšno vlogo in aktivnosti bo le-ta opravljal v zvezi z aktivno politiko zaposlovanja.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, da vprašanja prouči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) nanje odgovori v roku 30 dni.

Povezane vsebine
document 20. seja Državnega sveta Republike Slovenije