Delegacija Državnega sveta na uradnem obisku na Kitajskem

Delegacija Državnega sveta Republike Slovenije se je pod vodstvom predsednika DS Mitje Bervarja med 15.6. in 19. 6. mudila na uradnem obisku na Kitajskem. Predstavniki Državnega sveta so tja odpotovali na povabilo predsednika Kitajske ljudske politične posvetovalne konference (CPPCC) Yu Zhengshenga. V delegaciji so poleg predsednika Mitje Bervarja bili še podpredsednik Državnega sveta Branko Šumenjak, državna svetnica Bojana Potočan, državni svetnik Oskar Komac, sekretarka komisije za mednarodne odnose in evropske zadeve Lilijana Žurman in vodja kabineta predsednika DS Ariana Debeljak. Predsednika Državnega sveta sta prejela  dva od šestih najvišjih predstavnikov kitajskih oblasti. Poleg uradnega srečanja z gostiteljem, Yu Zhengshengom ga je sprejel tudi predsednik Stalnega odbora NPC (kitajski parlament) Zhang Dejiang, srečal pa se je tudi s podpredsednico odbora za zunanje zadeve Kitajskega nacionalnega kongresa Zhao Shaohua, ki je hkrati tudi predsedujoča skupine prijateljstva med Slovenijo in Kitajsko. Predsednik Državnega sveta se je srečal s predsednikom CPPCC v Šanghaju Wu Zhimingom in s podpredsednikom CPPCC province Jiangsu Fan Yanqingom ter s predstavniki slovenske poslovne skupnosti na Kitajskem.

Slovenska delegacija je v Šanghaju obiskala Inštitut za zunanjo trgovino univerze v Šanghaju,  Shanghai Electric Group Company in Linggang New City, v Pekingu pa kitajsko družbo za izgradnjo železnic (China Railway Construction Corporation) in National Center of Performing Arts.

Osrednje teme pogovorov med kitajsko in slovensko stranjo so bile možnosti sodelovanja na področju gradnje infrastrukture, investicij, turizma, izobraževanja in kulture.

Gostitelj Yu Zhengsheng  je med drugim poudaril, da na Kitajskem cenijo vlogo, ki jo ima v Sloveniji Državni svet. Izrazil je prepričanje, da bo obisk kljub velikim razlikam med državama, prinesel mnogo pozitivnih rezultatov. Ocenil je, da ima Slovenija, kljub svoji majhnosti, pomembno mesto pri povezovanju držav Srednje in Jugovzhodne Evrope s Kitajsko. Prav tako je prepričan, da je še prostor za nadaljnjo okrepitev praktičnega sodelovanja med nacionalnim odborom CPPCC in Državnim svetom. Predsednik Državnega sveta Mitja Bervar je spomnil na dolgoletno odlično sodelovanje med institucijama in poudaril, da se je Slovenija v času svetovne krize spopadla z mnogimi izzivi, sedaj pa ponovno beleži gospodarsko rast. Strateška lega v osrčju Evrope in Luka Koper Sloveniji nudita odlične logistične možnosti. Strinja se, da so možnosti za sodelovaje med državama velike, upa zlasti na izboljšanje sodelovanja na področju investicij.

Podpredsednica odbora za zunanje zadeve Kitajskega nacionalnega kongresa in predsedujoča skupine prijateljstva med Slovenijo in Kitajsko Zhao Shaohua je med drugim poudarila, da se bo lahko slovenska delegacija glede na obsežen program lahko temeljito seznanila z razvojem moderne Kitajske in opozorila na številne možnosti sodelovanja na različnih področjih.

Predstavniki slovenskih podjetij, s katerimi se je delegacija Državnega sveta srečala v Suzhouju, so izrazili zadovoljstvo nad obiskom slovenskih predstavnikov na Kitajskem in nad možnostjo srečanja z njimi. Predstavili so gospodarske in pravne okvire svojega delovanja na Kitajskem. Poudarili so, da dobro sodelujejo tako s slovenskim konzulatom v Šanghaju kot tudi z veleposlaništvom v Pekingu. Prepričani so, da bi bilo njihovo delo v Šanghaju zelo olajšano, če bi slovenski konzulat izdajal vize za Slovenijo namesto sedanje situacije, ko schengenske vize za Slovenijo izdaja avstrijski konzulat. Predsednik Bervar je obljubil, da se bo Državni svet v okviru svojih pristojnosti zavzel za uresničitev njihove prošnje.

Med Državnim svetom in CPPCC obstaja tradicija dobrih odnosov. Obisk je bil pomemben zaradi krepitve bilateralnega sodelovanja in vzdrževanja političnega dialoga, medsebojnega zaupanja, nadaljnjega razvoja medparlamentarnega sodelovanja in krepitve gospodarskega in kulturnega sodelovanja. Zaradi notranje politične ureditve v Ljudski republiki Kitajski je Državni svet primeren subjekt povezovanja oz. je dodana vrednost pri podpori za razvoj političnih in gospodarskih odnosov med državama. 

Copyright 2013, Vse pravice pridržane